czwartek, 17 października 2013

Ścieranie kurzy

Trochę ciężko jest mi uwierzyć, iż minął już prawie rok od ostatniego posta. Cóż, sumienność nigdy nie należała do moich zalet, za to zdolność marnowania czasu na rzeczy błahe jest wręcz moim przymiotem i powinienem ją sobie jakoś wytatuować. Na całą sytuację można też spojrzeć z punktu widzenia Kazika Staszewskiego: "Artysta głodny to artysta płodny", ja zaś w gruncie rzeczy od dłuższego czasu jestem "najedzony". Komfortowe warunki bytowania mogą być związane z tendencją do lenistwa, więc koło się zamyka. W końcu czasami też brakuje mi czasu, ale jest to poniekąd związane ze wspomnianym zamiłowaniem do marnotrawienia czasu (jednej z niewielu rzeczy, której nic nam nie przywróci).

Ale to tylko wymówki. Muszę Wam wszystkim przyznać, iż są to powody pośrednie, nie mające aż tak dużego znaczenia, jakie bym im przypisywał. Problemem jest co innego: wszechogarniające uczucie otępienia. Ciężko to sprecyzować, ale od dłuższego już czasu odczuwam dojmujący brak czegokolwiek wartościowego do powiedzenia. Wiąże się on z trzema innymi doświadczeniami:
  • ulotność myśli błyskotliwej;
  • nieumiejętność sformułowania myśli;
  • brak jakiegokolwiek znaczenia.
Pozwolę sobie krótko rozprawić nad wyżej wymienionymi punktami. Po pierwsze ulotność. Jak wielu zapewne wie, najświetniejsze pomysły, najgłębsze przemyślenia rodzą się w momentach absolutnego skupienia na sobie: siedząc na kiblu, przed zaśnięciem, najczęściej jednak w drodze autobusem lub idąc piechotą do domu. Myśli, które czasami nami poruszają, jakby miały zmienić nasze życie, a jednak przemijające i zapomniane równie szybko, jak ich pojawienie się.

Po drugie nieumiejętność ubrania tego wszystkiego w słowa. Myśl to mimo często uczucie. Coś, co staramy się przedstawić sobie w słowach, rozważamy w słowach, jednak sama w sobie jest uczuciem, które rozpala serce i umysł. Problem pojawia się wtedy, gdy przychodzi chęć podzielenia się ją ze światem. Początek pisania, kilka błyskotliwych zdań i pustka. Dojmujące uczucie niedoskonałości słów, zdań, którymi chcemy to wyrazić. W końcu całość ląduje w koszu, gdyż niewarta jest bycia przeczytaną.

W końcu brak znaczenia. Chodzi trochę o uczucie pisania w pustkę. Nie czujcie się obrażeni wszyscy ci, którzy czytacie te słowa (a jestem Wam za to bardzo wdzięczny, nie wiecie jak wiele to dla mnie znaczy), gdyż nie ma powodu. Na myśli mam trochę taki fejsbukowy syndrom wyrażania myśli (mniej i bardziej błahych) które trafiają do miejsca wręcz zatrutego głosami, a przez to lądują w pustej przestrzeni. Im mniej znacząca myśl, tym więcej ma posłuchu, tym więcej osób klika lajki. Ja zaś, narcyz, na lajki łasy, wrzucam rzeczy nic w gruncie nie znaczące, by pokazać jaki jestem fajny i spoglądać na licznik. Ja, który chciałbym być dla innych głosicielem prawdy, mesjaszem. Chciałbym, by ludzie patrzyli na mnie, spijali słowa z mych ust, zaś oczy ich otwierały się na nieznane. Żądza ta towarzyszyła powstaniu tego miejsca i nigdy mnie nie opuściła, nawet w momentach, gdy blog ten odchodził od tych założeń (czy kiedykolwiek się do nich zbliżył?).

Wszyscy jesteśmy ekshibicjonistami. Na swój sposób chcemy być w centrum uwagi, a gdy brakuje nam siły przebicie, poddajemy się. A siły przebicia zawsze będzie brakować - moje myśli nie są ani błyskotliwe, ani przełomowe, ani też nie muszą być dla wszystkich ciekawe.

Innymi słowy, pokonał mnie mój własny perfekcjonizm, moja chęć bycia idealnym. Wszystko to, o czym pisałem zrodziło zniechęcenie. Brak wiary w siebie i w swoją wartość.

Tak więc oto tu stoję. Otwieram przed Wami swe serce licząc, że uda mi się wykrzesać jeszcze choć trochę iskry. Że zrodzi się ze mnie coś wartościowego. Niekoniecznie genialnego, ale zawsze wartego przekazania. Czasami chciałbym zrezygnować ze wszystkich mediów społecznościowych, wrócić do podstaw, do pracy organicznej. Mniej znaczy więcej! Skupić się na tym miejscu, na moim drugim blogu i dać się poznawać przez te miejsca. Nie rozmieniać się na drobne.

Może kiedyś do tego dorosnę.

Brak komentarzy: